I klasa podatkowa
Jest stosowana u podatników, którzy żyją samotnie, mają małżonków żyjących za granicą, lub żyją w separacji z małżonkiem. Dotyczy to również osób żyjących w konkubinacie, owdowiałych, rozwiedzionych, lub osób, które nie spełniają wymogów dot. III lub V klasy podatkowej.
II klasa podatkowa
Druga klasa podatkowa dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci. Dla osób owdowiałych samotnie wychowujących dzieci druga klasa podatkowa jest stosowana od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zmarł jego małżonek.
III klasa podatkowa
Dotyczy ona osób żyjących w związku małżeńskim, jeśli obydwoje małżonkowie mają nieograniczone prawo podatkowe, nie są w separacji a jeden z małżonków nie pracuje lub osiąga niskie przychody i należy do 5 klasy podatkowej.
IV klasa podatkowa
Czwarta klasa podatkowa jest stosowana u pracowników, którzy żyją w związku małżeńskim, jeśli obydwoje małżonkowie mają nieograniczone prawo podatkowe, nie żyją w separacji i obydwoje osiągają przychody na podobnym poziomie. Jeśli jeden z małżonków należy do 5 klasy podatkowej, drugi powinien należeć do 3. klasy podatkowej. Czwarta klasa podatkowa (w przeciwieństwie do III/V) powinna być wybierana przez małżonków, jeśli ich przychody są na podobnej wysokości. Na koniec roku warto sprawdzić czy nie opłaca się nam zmienić klasy podatkowej, aby uniknąć płacenia wysokich podatków.
V klasa podatkowa
Stosowana jeśli jeden z małżonków osiąga wysokie przychody i jest w 3. klasie podatkowej a drugi stosunkowo niskie (5. klasa podatkowa). Małżonkowie rozliczający się na tej zasadzie zwykle otrzymują decyzję na dopłatę a złożenie rocznej deklaracji podatkowej jest dla nich obowiązkowe.
VI klasa podatkowa
Została stworzona na potrzeby osób zatrudnionych w dwóch lub trzech miejscach (pracownicy, którzy jednocześnie pobierają wynagrodzenie z kilku źródeł zatrudnienia.). Ponadto jeśli pracownik nie okaże swojej karty podatkowej, pracodawca może odmówić mu zastosowania 6 klasy podatkowej.