1) Ulga podatkowa związana z kosztami poniesionymi na dojazd do pracy.
Odliczeniu podlegają koszty poniesione na dojazd z miejsca stałego zamieszkania podatnika w kraju do miejsca pracy w Danii oraz na dojazd z miejsca zakwaterowania w Danii do miejsca pracy (powyżej 24 km w obie strony). Ulga ta przysługuje niezależnie od rodzaju środka transportu, z jakiego korzysta podatnik i niezależnie od tego, czy dojeżdża nim sam, czy razem z innymi osobami.
Wysokość tej ulgi podatkowej jest ustalana na podstawie stałych stawek finansowych, publikowanych corocznie przez duński urząd skarbowy. Ulga ta jest stosowana zamiennie z ulgą podatkową na prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego.
W celu skorzystania z powyższej ulgi podatkowej należy posiadać rachunki lub też bilety, będące potwierdzeniem odbytych podróży.
2) Ulga podatkowa związana z kosztami poniesionymi na wyżywienie i zakwaterowanie.
Ulga ta przysługuje osobom podejmującym pracę tymczasową na terenie Danii. Dokumentami potrzebnymi do uzyskania odliczenia są rachunki za zakwaterowanie, umowa najmu lokalu w Danii, jeżeli opłaty za czynsz potrącane były przez pracodawcę należy dostarczyć odcinki wypłaty.
Wysokość tej ulgi corocznie reguluje duński urząd podatkowy. Maksymalne odliczenie wynosi 50.000 DKK.
3) Ulga związana z odsetkami od kredytów hipotecznych oraz konsumpcyjnych.
Aby uzyskać ulgę dochód podatnika w Danii musi wynosić co najmniej 75% jego łącznych dochodów. Należy przedstawić zaświadczenie z banku o wysokości odsetek od kredytów zapłaconych w rozliczanym roku podatkowym wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język duński lub angielski.
W przypadku odsetek od kredytu hipotecznego należy doliczyć 1% wartości nieruchomości.
4) Ulga podatkowa z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego.
Ulga ta stosowana jest zamiennie z ulgą podatkową dotyczącą kosztów dojazdu do pracy. Aby uzyskać w/w odliczenie należy udokumentować przed duńskim urzędem prowadzenie gospodarstwa domowego w kraju stałej rezydencji.
Dokumentami potrzebnymi do skorzystania z powyższej ulgi podatkowej jest akt ślubu na druku unijnym oraz zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu ze współmałżonkiem przetłumaczone na język angielski lub duński.
5) Ulga podatkowa tzw. Cross border.
Ulga ta jest stosowana zamiennie wobec ulgi małżeńskiej zlikwidowanej w 2011.
Aby uzyskać ulgę podatnik musi przekraczać granicę – tzw. cross border, jego dochód uzyskany w Dani musi stanowić, co najmniej 75% jego łącznych dochodów. Możliwe jest rozliczenie z małżonkiem, gdy jego dochód w Polsce nie przekroczył kwoty 42.900 DKK (ok. 24.000 PLN). O ulgę można starać się do 1 czerwca roku następującego po zakończeniu pracy w Danii.
Dokumenty potrzebne do uzyskania odliczenia to akt ślubu na druku unijnym, zaświadczenie o dochodach współmałżonka wydane przez polski urząd skarbowy, wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język angielski lub duński.
Dokonując wyboru tego rodzaju rozliczenia podatkowego, można starać się o dodatkowe ulgi, dotyczące odsetek od kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych, alimentów, składek na fundusze kapitałowe, emerytalne i inwestycyjne.