Zasiłek rodzinny Kindergeld - Zwrot podatku z zagranicy Kielce
688
page-template-default,page,page-id-688,bridge-core-2.7.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-26.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive

Zasiłek rodzinny Kindergeld

Kto ma prawo do Kindergeld

Kindergeld przysługuje nawet wtedy, kiedy dziecko nie mieszka w Niemczech. To świadczenie dla członków UE , którzy w Niemczech mieszkają, pracują, płacą podatki i tam są ubezpieczeni.

 

W przypadku pracowników polskich warunkiem jest, aby wnioskodawca :

 

  • jest zameldowany w Niemczech
  • jest legalnie zatrudniony w Niemczech i tam odprowadzane są podatki oraz minimum składek socjalnych od jego wynagrodzenia
  • podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech tzn. pracował w ciągłości minimum 183 dni w roku. Jeśli natomiast okres ten nie został osiągnięty w momencie składania wniosku należy udokumentować fakt półrocznego pobytu.

 

Jeżeli pobyt w Niemczech był krótszy niż 183 dni w roku, ale kwota zarobiona w czasie pracy w Niemczech przekracza 90% całkowitych rocznych dochodów w danym roku kalendarzowym.

 

Wnioskodawca może również:

 

  • pracować w Niemczech na własny rachunek na podstawie działalności gospodarczej zarejestrowanej w Niemczech, jednakże musi podlegać ubezpieczeniu społecznemu w Niemczech
  • być pracownikiem sezonowym, lecz 90 % jego rocznych dochodów musi pochodzić z Niemiec i w tym kraju podlegając opodatkowaniu
  • być pracownikiem oddelegowanym z firmy polskiej ale podlegać ubezpieczeniu społecznemu w Niemczech
Jak długo jest wypłacane

Jeżeli wymagane kryteria są spełnione, to po złożeniu wniosku, Familienkasse przyznaje świadczenia, które są wypłacane cztery lata wstecz do dnia decyzji, a następnie co miesiąc bezterminowo, aż do momentu ustania prawa do świadczeń.

Zasiłek jest wypłacany z reguły na każde dziecko, do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności. Możliwe jest jednak otrzymywanie pieniędzy także na dzieci starsze, do osiągnięcia przez nie 25 roku życia, o ile są bezrobotne, uczą się lub studiują, a ich dochody nie przekraczają 8.004 euro rocznie. Dzieci nie muszą – w przeciwieństwie do ubiegającego się o zasiłek rodzica – mieszkać w Niemczech.

WAŻNE: Pobieranie zasiłku rodzinnego w Polsce nie jest przeszkodą. Należy jednak o tym fakcie poinformować niemiecką Familienkasse. Wówczas otrzymamy Kindergeld pomniejszony o świadczenia otrzymywane w Polsce.

Wysokość zasiłku

W 2015 roku np.:

Rodzina z jednym dzieckiem otrzyma maksymalnie 2208 euro rocznie

Rodzina z dwójką dzieci otrzyma maksymalnie 4416 euro rocznie

Rodzina z trójką dzieci otrzyma maksymalnie 6696 euro rocznie

A na czwarte i każde kolejne dziecko następne 2580 euro.

Pliki do pobrania
Empty section. Edit page to add content here.