Dodatek Zorgtoeslag - Zwrot podatku z zagranicy Kielce
516
page-template-default,page,page-id-516,bridge-core-2.7.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-26.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive

Dodatek Zorgtoeslag

Co to? Czy mogę otrzymać Zorgtoeslag?

Zorgtoeslag jest dodatkiem do składek ubezpieczenia zdrowotnego, które od 1 stycznia 2006r. w Holandii jest obowiązkowe.

 

Jeśli ukończyłeś/aś 18 lat lub więcej, jesteś ubezpieczony/a w holenderskiej ubezpieczalni i Twoje dochody są niewysokie to możesz otrzymać dodatek do składek ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak to działa?

Zadzwoń i umów się na spotkanie lub wypełnij formularz na naszej stronie, resztą zajmiemy się my. Po około 8-12 tygodniach powinieneś otrzymać z holenderskiego urzędu skarbowego decyzję szacunkową, tzw. „voorschotbeschikking” o wysokości przyznanego dodatku do składek. Decyzja może także przyjść na adres Kancelarii Adwokackiej w Gorzowie Wlkp.

 

Raz w miesiącu otrzymasz na wskazane konto przyznaną kwotę dodatku.

 

Jeżeli Twoja sytuacja personalna ulegnie zmianie skontaktuj się z nami niezwłocznie, ponieważ zmiany mogą mieć istotny wpływ na wysokość dodatku do ubezpieczenia. Koniecznie powiadom nas także o zakończeniu pracy w Holandii lub przerwie dłuższej niż 2 tygodnie w wykonywaniu pracy na terenie Holandii.

 

Po zakończeniu roku kalendarzowego otrzymasz decyzję końcową, tzw. „definitieve berekening”, która może zawierać wyrównanie lub ewentualną dopłatę na rzecz urzędu.

Do kiedy mogę składać wniosek?

Aktualnie można ubiegać się o dofinansowanie do ubezpieczenia zdrowotnego zorgtoeslag w Holandii za rok 2014 oraz 2015. O zorgtoeslag za rok 2014 można ubiegać się do 31 sierpnia 2015, za rok 2015 do 31 sierpnia 2016. Wnioski muszą jednak wpłynąć do kancelarii przed 01 lipca danego roku podatkowego.

Ile dodatku mogę otrzymać?

Wysokość zorgtoeslag uzależniona jest od osiąganego przez Klienta dochodu brutto oraz tego czy w danym roku miał toeslag partnera.

 

Za rok 2014, maksymalna kwota dofinansowania do ubezpieczenia zdrowotnego zorgtoeslag wynosi 72 € na miesiąc.

 

Osoby samotne mogą ubiegać się o dodatek do ubezpieczenia, jeśli ich roczny dochód brutto w 2014 r. nie przekracza 28.482 € w przypadku małżeństwa dochód brutto nie może przekraczać 45.110 €.

 

Za rok 2015, maksymalna kwota dofinansowania do ubezpieczenia zdrowotnego zorgtoeslag wynosi 78 € na miesiąc.

 

Osoby samotne mogą ubiegać się o dodatek do ubezpieczenia, jeśli ich roczny dochód brutto w 2015r. nie przekracza 26.316 € w przypadku małżeństwa dochód brutto nie może przekraczać 32.655 €.

Dokonywanie i rodzaje zmian

Podstawową istotną zmianą, którą trzeba zgłosić do urzędu skarbowego w Holandii w imieniu Klienta jest przerwanie lub zakończenie pracy w Holandii.

 

W tym celu musimy uzyskać od Klienta datę zakończenia pracy lub zakończenia i ponownego powrotu do pracy po przerwie dłuższej niż 2 tygodnie i zgłosić mailowo do naszej centrali. Następną zmianą jest wprowadzenie danych partnera fiskalnego. Jeżeli przy zgłoszeniu Klient podał tylko swoje dane we wniosku Zorgtoeslag a później życzy sobie dokonania korekty na żonę, męża lub współmieszkańca prosimy to niezwłocznie zgłosić w celu dokonania zmian we wniosku Zorgtoeslag.

Decyzje ostateczne z dopłatą

Urząd skarbowy Belastingdienst wydając decyzje ostateczne zorgtoeslag bazuje na danych zgromadzonych w deklaracjach podatkowych pracodawców i danych z centrali ubezpieczeniowej UWV.

 

Jeżeli klient otrzyma decyzję na dopłatę z żółtym odcinkiem na dole kartki, to zależnie od kwoty dopłaty ma następujące możliwości:

 

  • kwota dopłaty jest mniejsza niż 480 euro
  • klient może wpłacać co miesiąc na konto holenderskiego urzędu skarbowego minimalnie po 20 euro miesięcznie a 4-go wpłaca 10 euro
  • klient wpłaca kwotę zadłużenia jednym przelewem
  • kwota dopłaty jest większa niż 480 euro
  • klient może spłacić dług w maksymalnie 24 ratach

 

PRZYKŁADY:
Do zapłaty jest kwota 70 euro więc klient może ją zapłacić następująco: pierwsze 3 miesiące wpłaca po 20 euro miesięcznie a 4-go wpłaca 10 euro
Do zapłaty jest kwota 600 euro. Klient przez 24 miesiące musi wpłacać po 25 euro: 600 euro : 24 = 25 euro.

 

Jeżeli klient posiada już decyzję szacunkową za rok następny, to urząd skarbowy może zablokować wypłatę dodatków do momentu wyrównania długu.

 

UWAGI:
Urząd przyznał świadczenie na podstawie złożonych i podpisanych przez podatnika wniosków, następnie świadczenie wypłacił. Jest dopłata i co teraz?

 

Jeśli podatnik nie dopilnował (lub nie wiedział) aby na czas poinformować urząd o zakończeniu pracy i tym samym zostało nadpłacone świadczenie zorgtoeslag, wtedy obowiązkiem podatnika jest oddanie odpowiedniej kwoty, o którą urząd się upomina. Nie można anulować kwoty do zapłaty a nieterminowe wpłaty lub ich brak skutkują naliczeniem przez urząd skarbowy dodatkowych kosztów wezwań i odsetek.
Kwoty całkowitego dodatku poniżej 24 euro urząd skarbowy nie wypłaca.
Kwoty całkowitego dodatku w przedziale od 24 euro do 60 euro urząd wypłaca jedną ratą.

 

Urząd może ściągnąć należności także ze zwrotu podatku lub innych świadczeń, które klient pobiera w Holandii.
Niestety polskie banki nie honorują żółtych czeków jako dowodów wpłaty lub podstawy do zapłaty. Trzeba skorzystać z usługi przelewu zagranicznego lub wpłaty na zagraniczne konto, takie usługi są płatne w baku osobno.
Pamiętać należy, że: koszty operacji muszą zostać pokryte przez podatnika, nie wolno ich zostawić po stronie urzędu gdyż wpłynie za mała kwota i urząd dalej będzie ubiegał się o zapłacenie odpowiedniej kwoty.

 

Poniżej podajemy informacje o które może poprosić bank:
Odbiorca przelewu: Belastingdienst Toeslagen
Adres odbiorcy: Postbus 9055
Kod i miejscowość: 7300 GTApeldoorn
Państwo: Holandia
Nr konta: 2445588
Nr konta w formacie IBAN: NL86 INGB 0002 4455 88
Bic/Swift-Code: ING BNL2A
Nadawca przelewu: imiona i nazwisko wpłacającego (podatnika)
Adres nadawcy: adres wpłacającego (podatnika)
Tytuł przelewu: wpisać numer decyzji (sofi nr + końcówka T i numer).